събота, 1 април 2023 г.
Юруците - Алексей Кальонски
Юруците - Алексей Кальонски, 2007
Юруците е опит да се надникне в миналото на вече изчезнали номадски и подвижни пастирски групи на Балканите. Изследването им дава възможност да се докоснем до цял спектър от отношения между относително затворените и недостъпни малки традиционни светове, и по-големите.
Векове наред юруците са били значима общност, макар и по-малобройна от околните уседнали народи в османските Балкани. Тя се формира на основата на номадски и племенни групи от Мала Азия, установили се в Югоизточна Европа по време на и след османското завоевание. Сред тя са и част от предците на днешните български турци. Юруците са неизменен участник във и индикатор за понякога остро дискутирани в националните историографии процеси, очертаващи граници между отделните епохи. Напълно оправдавайки името си („вървящи“, „скитащи“), те изминават дългия път от опора на ранния османски режим до маргинализирана и относително изолирана общност; от влиятелен фактор в живота на българите и други балкански народи до днешната малка група, доживяваща своето време в двадесетина села на Република Македония.
„Юруците“ е книга за студенти, учители и специалисти по история и културна антропология, но е интересна и за широка аудитория от читатели, за които миналото на Балканите и населяващите го етноси представлява своеобразен ключ за разбиране и на съвременните балкански проблеми.
Д-р Алексей Кальонски е главен асистент в катедра „Нова и съвременна история“ в СУ „Св. Климент Охридски“. Преподава история на Русия и различни аспекти на османския период в Югоизточна Европа. Работи върху проблеми, свързани с миграции, номадски и други общности, техните взаимоотношения с империите и националните държави.